Forum Sochaczew

Sochaczewskie Forum Motoryzacyjne Strona Główna Sochaczewskie Forum Motoryzacyjne
Samochody Motoryzacja Sochaczew

skup aut warszawaSkup Aut Warszawa  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo Jazdy w Łomży - Polecam (łatwiejszy egzamin na C i CE)
Autor Wiadomość
Admin 
Administrator

Wysłany: 2011-11-23, 11:12   Prawo Jazdy w Łomży - Polecam (łatwiejszy egzamin na C i CE)

Temat może mało jeszcze znany w Sochaczewie, dlatego o tym napiszę.

Ostatnio pojawiła się moda na zdawanie Prawa Jazdy w Łomży.Wiele szkół w swojej ofercie proponuje kurs i na zakończenie wyjazd na egzamin do Łomży.
Po co? Postanowiłem to sprawdzić na własnej skórze.
Pierwsze na co się napotkałem w internecie to zaskakująco wysokie statystyki w porównaniu chociażby z naszymi pięknym Skierniewicami.
Ponizej dane na rok 2010

jak widać brylują Ostrołęka i Łomża.Skierniewice z dwukrotnie mniejszą zdawalnością!

Czemu jednak proponuję wybrać Łomżę?i czemu ja ją wybrałem? (zdawałem tam c+e)
Pierwsze co sprawiło, że padło na Łomże to czas oczekiwania na egzamin.
W Ostrołęce Pani powiedziała mi, że najbliższy termin jest za 3 tygodnie,trochę mnie to zaniepokoiło.Bo co będzie gdy powinie się noga i egzamin zawalę?Mając w pamięci znajomych którzy zdawali po kilka razy egzamin w Skierniewicach?Nie mogłem sobie pozwolić na taki okres oczekiwania.
Szybko wykonałem telefon do Łomzy.I tu szok :shock: Czas oczekiwania na egzamin to 3-4 dni Jak się póżniej okazało,kilka osób czekało nawet i krócej bo tylko 2 dni.
Pomyślałem sobię, że nawet jak nie zdam to co kilka dni bedą kolejne egzaminy i i tak szybciej to zrobię niz nawet jak bym zdał w Ostrołęce za pierwszym razem, nie wspominająć już o Skierniewicach.

Druga bardzo ważna sprawa przemawiająca za Łomżą to samochody na jakich się zdawało egzamin.Były to Man tgl 12.240 którym jechało się na miasto oraz starman którym jeździło się po placu.Samochody te jednak nie były zabudowane także sporym ułatwieniem było pokonywanie manewrów na placu (można było patrzeć przez tylna szybę )
Dla przykładu taki "wjazd tyłem do garażu" który jest prawdopodobnie zmorą wszystkich zdających na C i C+E nie stanowił żadnego problemu.

Kolejna sprawa to sama Łomża.Miasto bardzo dobrze oznakowane,szerokie pasy,brak rowerzystów na drogach (mają swoje ścieżki).
Ja przez cały pobyt w Łomży na drodze nie spotkałem się z ani jednym rowerzystą który mógłby mi przeszkodzić podczas egzaminu na mieście.Pewnie było to też spowodowane tym że nie był to sezon.Ale mimo tego że był to październik/listopad temperatura była ponad 10 stopni. ale jak już wspomniałem wcześniej rowerzyści maja swoje ścieżki rowerowe.

I ostatnia rzecz o której przekonałem się juz na samym egzaminie a o której tez wiele osób wspominało.Podejście egzaminatora do zdającego egzamin.
Jest ono zupełnie inne niż podejście Panów ze Skierniewic. Nie jest tak jak w Skierniewicach, że patrza Ci na ręce i tylko czekaja żebyś coś spier...ł ze stoperem w ręku podczas sprzęgania przyczepy i cofania na łuku.
Podsumuwując Łomża bije na głowe Skierniewice.O Ostrołęce się nie wypowiadam bo zdawałem tylko w Skierniewichach i Łomży

Wiem, że pojawić się może wiele negatywnych opinii na temat "pielgrzymek do Łomży"
Część osób, przeważnie te które już maja prawko ostro krytykują osoby zdające egzamin w Łomży ujmując im umiejętności.Ja miałem dosyć stresu który przezywałem w Skierniewicach.Nie uśmiechało mi się wydawać kupe forsy na ewentualne kolejne egzaminy.Dlatego Postawiłem na Łomże.Efekt? Egzamin zdany za pierwszym razem ;)
Od tej pory ulubionym browarem jest oczywiście Łomża ;)

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie egzaminu w Łomży śmiało piszcie.Chętnie odpowiem

betis lodz 
betis łódź

Wysłany: 2012-03-02, 10:32   Egzamin kat c+e

Witam,kolego a czy mógłbyś opisać swoje uwagi podczas egzaminu w skierkach bo nieźle opisałeś łomże ale ja właśnie przeniosłem papiery z łodzi do skierniewic i interesuje mnie jak to tam wszystko wygląda,a mianowicie auta niby na stronie wordu coś tam jest ale konkretnie to nic nie ma.Czy w którymś z nich jest przewód duomatic(chyba dobrze napisałem)-czyli pneumatyka i elektryka razem,bo widziałem na stronie word poznan takie samo iveco i tam właśnie jest takie połączenie.Albo może wiesz do jakiego auta są podobne te w skierkach?Z tego co się domyślam ten star man 10-185 to jest podobny do tego łodzkiego star mana 12-180 i raczej są tak samo wszystkie płyny ale nie jestem pewny a w tym iveco to nic nie wiem.A co do tego star mana to mam takie śmieszne pytanie a mianowicie jak włączyć przeciw mgielne tylnie bo to są przyciski wahliwe i cały czas mi odbijały.No i ostatnia kwestia na które lusterko jest łuk a i bym zapomniał jak wygląda jazda po mieście ,na co trzeba uważać oprócz rowerzystów i czy dużo jest zakazów?

Admin 
Administrator

Wysłany: 2012-03-03, 16:26   

hej.co do samochodów to masz iveco oraz mana tgl, jest też i starman, ale nie wiem od czego zależy jakim będziesz zdawał egzamin.opisy samochodów masz na stronie wordu skierniewice. Łuk zawsze wykonuje sie tak samo.czyli startujesz i skręcasz w prawo.Co do miasta to praktycznie jak wszędzie,jest kilka miejsc takich podchwytliwych.Jak ja jeździłem po skierniewicach to non stop byłty jakieś remonty i czasami zmieniała się organizacja ruchu.Jest sporo jednokierunkowych,dość sporo rowerzaystów.Chyba tylko jedno duże rondo na którym będziesz na pewno i pare ciasnych skrzyżowań gdzie trzeba uważać na linie i krawężniki.Ogólnie miasto na pewno nie tak fajne jak Łomza,ale jakiejs wielkiej tragedi nie ma.Mi się udało zdać za pierwszym razem,ale w mojej grupie były osoby co podchodzily po 5-6 razy.Egzaminatorzy raczej dość rygorystyczni.Podsumuwując przenosząc dokumenty do Skierniewic raczej nie odczujesz jakiejś róznicy z Łodzią. Myslę, że to mniej więcej taki sam stopień trudności.
Jakbym miał zdawać jeszcze raz to na pewno wybrałbym ponownie Łomżę

betis lodz 
betis łódź

Wysłany: 2012-03-03, 16:45   

Mówisz ,że łuk na lewe lusterko,czyli tak samo jak w łodzi.Z tego co wiem to nie we wszystkich wordach sie robi łuk na lewe lusterko ale nieważne.A napisz jakie tam są połaczenia przyczepy z autem.

dfx 
BCDE

Wysłany: 2012-03-04, 16:12   

Witam !!

Zdawałem C+E w Skierniewicach klika dni temu .

samochód Starman

zapinanie przyczepy pneumatyka - czerwony i żółty oddzielnie , 3x elektryczne - czyli światła , abs itd)

rozpinanie - czerwony potem żółty
zapinanie - żółty potem czerwony

pozostałe dowolnie - można zapinać przewody pneumatyczne przed elektrycznymi a można i po , ale gniazda sątak usytuowane że lepiej jest najpierw zapinać pneumatykę bo jak się zapnie najpierw elektrykę to troszkę to potem przeszkadza.

troszkę ciężko wchodzi bieg wsteczny

przyczepa ma dyszel na zaczep dolny

zestaw dość czuły na ruchy kierownicą

Zestaw jest tak obciążony że nie można wiejach pod zakaz 10T a można pod 15T

no ale o ładunek trzeba oczywiście zapytać egzaminatora

Niemożliwość wjechania zestawem pod 10T , sprawia że poruszamy się obrzeżami miasta praktycznie , ale uwaga na ograniczenia prędkości , chwile po wyjechaniu z ośrodka w kierunku miasta jest 30km/h , a na obrzeżach miasta gdzie miejscami nie widać nawet konkretnych budynków i wydawać się może że już nie jesteśmy w mieście nadal obowiązuje 50km/h.
także uwaga na znaki.

aha z tego co wiem to chyba w skierniewicach jest łatwiej , bo spotkałem kilka osób którzy po kilku nieudanych próbach w łodzi przenieśli się ze zdawaniem do skierniewic

a jak wyglada sam plac wystarczy wpisac w google maps Skierniewice ul S. Kaczyńskiego

i bardzo dobrze widać plac na zdjęciu satelitarnym

wprawdzie jest to zdjecie dość stare ale na placu - przynajmniej w części dla C+E niewiele się zmieniło - na djeciu widaćłuk dla C+E zanaczony na żółto , skos i garaz

Bez nazwy 1 kopia.jpg
plac manewrowy w Skierniewicach
Plik ściągnięto 611 raz(y) 242,86 KB

betis lodz 
betis łódź

Wysłany: 2012-03-04, 18:34   

Dzięki kolego,bardzo cenne informacje.
Czyli w tym star-manie jest sześć biegów? A czy w tej drugiej przyczepie do iveco jest tak samo z przewodami jak star-manie?Czy żółty i czerwony oddzielnie?I powiedz mi czy jest jakiś punkt odniesienia robiąc łuk?

dfx 
BCDE

Wysłany: 2012-03-04, 21:07   

nie wiem jak jest w tym iveco - ale widziałem że ostatnio przynajmniej iveco używali tylko do kat. C a C+E zawsze satrman
Przyczepa do Iveco jednak jest także , jak star nawali to będzie pewnie iveco

co do punktu odniesienia w Starmanie - to moge powiedzic tylko jedno bo jechalem tym zestawem tylko raz na egzaminie

ostatnia obrysówka u przyczepy jak się zrówna z granicą koloru pierwszego czerwonego patrząc od dołu z drugiego białego na końcowym pachołku to pamiętam że się zatrzymałem i wysiadłem żeby zobaczyć jak daleko muszę jeszcze cofnąć , brakowało wtedy jeszcze około 2 m do konca czyli troszkę ponad 1m żeby zmieścić się w granicy mniej niż 1m od pachołków

tak w Starmanie 6 biegów

betis lodz 
betis łódź

Wysłany: 2012-03-04, 23:21   

Dzięki za informacje napewno się przyda.Teraz tylko czekam jak papiery dojdą z łodzi ale myślę ,że w tym tygodniu będą i trzeba umówić egzamin,muszę jechać w taki dzień żeby był egzamin to bym popatrzył gdzieś z bliska jak zdają.
Mam do ciebie takie śmieszne pytanie a mianowicie w tym star manie ,światła przeciwmgielne tylne można włączyć jeżeli wcześniej są włączone mijania? A zbiorniczek wspomagania sprzęgła jest w kabinie nad pedałami,pod kierownicą?

dfx 
BCDE

Wysłany: 2012-03-05, 10:12   

egzaminy na C+E zaczynają się o 8:00 a potem o 12:00

swiatła nozna tak właczyc a zbiorniczek jest tak jak mowisz

betis lodz 
betis łódź

Wysłany: 2012-03-05, 10:48   

No to chyba najważniejsze rzeczy o tym star-manie.
Jak byś cokolwiek się dowiedział o tym drugim aucie(iveco) to napisz.

dfx 
BCDE

Wysłany: 2012-03-05, 12:22   

Nie siedziałem nawet w tym Iveco - ale na oko widać że jest dłuższe - skrzynia biegów jest z tzw. przebitką czyli zmienia się przełącznikiem z małej skrzynie na dużą 1-2-3-4 i zmiana skrzyni i odnowa w te same miejsca tam gdzie była 1 teraz jest 5 itd analogicznie do 8 biegu

na obrazku widać przełącznik obracany z L na H czyli niska skrzynia L (LOW) i wysoka H (high)

wsteczny - trzeba podciągnąć taki pierścień pod gałką ( tak jak mi w samochodach Renault)

jak jest na niskiej skrzyni to na wyświetlaczu widać dodatkowo żółwika w kółku na pomarańczowo ( po lewo u góry)

więcej już chyba nie będę w stanie nic powiedzieć na temat tego Iveco

a co do samej jazdy po mieście to wiem że niektórzy egzaminatorzy wystawiają troszkę umiejętności zdających na próbę , trzeba troszkę własnej inicjatywy i samodzielności w podjęciu decyzji - znajomy podczas egzaminu wyjechał kierunek Warszawa - w miejscowości Kamion egzaminator kazał zawrócić - przy skrzyżowaniu widać dość spory plac na którym idealnie można zawrócić ,ale to tylko podpucha bo nie da się z niego wyjechać nie najeżdżają kilkakrotnie na podwójne ciągłe. on tak zrobił i egzamin niezdany

trzeba tam skręcić w prawo i kawałek dalej można zawrócić na innym placu i wszystko jest OK ,
Drugi przypadek to podobna sytuacja w kierunku na Rawę Maz. podobno egzaminatorzy często tam jeżdżą i już za Skierniewicami kawałek jest droga w prawo - polecenie wracamy ! , przed drogą spory plac na którym da się zawrócić - ale tu też trzeba do manewru podejść odpowiednio - narysowałem na szybko jak to wygląda

W sumie może to nie potrzebne te rady z zawracaniem , ale czasem człowiek może się podpuścić widząc fajny plac przy skrzyżowaniu :)

Mi osobiście nie trafiło się wykonywanie tych manewrów na tych skrzyżowaniach ale wiem że czasem egzaminatorzy się tam "zapuszczają" . Najczęstszym skrzyżowaniem na którym zawraca się na egzaminie c+E jest skrzyżowanie niedaleko WORD u , a mianowicie z bramy w lewo potem w lewo i tam jest takie skrzyżowanie z takimi dziurawymi drogami , tam większość zawraca

zamieszczam jednak także fragment mapy i instrukcję jak zawrócić w miejscowości Kamion , i w kierunku na Rawę Maz , jest jeszcze gdzieś takie jedno podobne skrzyżowanie (ktoś mi mówił że tam był ale nie pamiętam gdzie to było.

Poza tym to chyba nie ma już żadnych haczyków - wiadomo egzaminator mówi gdzie masz jechać - czy w lewo czy w prawo , jak nie mówi nic to jedziesz prosto albo tam gdzie ci wolno - jest w Skierniewicach kilka takich skrzyżować m.i od tyłu Tesco że nic nie powie ale prosto jechać nie możesz bo masz zakaz 3,5T albo 10T albo zakaz dla ciężarowych , tez się można zgapić w tym stresie jaki najczęściej towarzyszy podczas egzaminu

Jak ja szedłem na egzamin to nic nie mogłem znaleźć - żadnych cennych informacji wiec może innym będzie choć troszkę łatwiej :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia

kamion zawracanie.jpg
Plik ściągnięto 508 raz(y) 61,53 KB

zawracanie.jpg
Plik ściągnięto 492 raz(y) 41,39 KB

IMG_0001.jpg
Plik ściągnięto 449 raz(y) 196,7 KB

deska iveco eurocargo.jpg
Plik ściągnięto 462 raz(y) 53,01 KB

skrzynia iveco eurocargo.jpg
Plik ściągnięto 474 raz(y) 24,97 KB

betis lodz 
betis łódź

Wysłany: 2012-03-05, 16:19   

Dzięki ci bardo kolego,bardo pomocny materiał nic dodać nic ująć.Mam nadzieje ,że mi się uda tak samo jak na C gdzie za pierwszym razem poszło w skierkach po nieudanej próbie w Łodzi.Dzięki jeszcze raz.

maciek245

Wysłany: 2012-09-20, 08:18   

czy kolega zalozyciel tematu zaglada jeszcze na forum czeka mnie egzamin w lomzy i mam pare pytan podaje moje gg 1259158

Admin 
Administrator

Wysłany: 2012-09-21, 07:43   

poszło na PW :)

Cygnus 

Wysłany: 2014-09-17, 15:00   

Gdy zdawałem ładnych parę lat temu kategorię B w Skierniewicach to też zastanawiałem się nad pojechaniem do Łomży. Nie mogłem tam zdać i zdałem chyba dopiero za 3 razem. Strasznie mnie to wkurzało.

Odpowiedz do tematu